מביך: גברים נכנסים למתחם שיזוף בעירום לנשים - אגודת הפסוריאזיס הישראלית

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4586073,00.html

עודד בר מאיר 30.10.2014

לפני זמן קצר נפתחה עונת הריפוי של חולי הפסוריאזיס בים המלח . במהלך העונה שוהים החולים שעות רבות בסולריום הרפואי במקום, האמור לספק אפשרות לשיזוף בעירום מלא לצורכי ריפוי מספר שעות ביום לתקופה ארוכה של מספר שבועות.

כשלושה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים ממחלת הפסוריאזיס, המתבטאת במשטחי עור אדומים ובקשקשת על פני הגוף. אחת משיטות הטיפול במחלה היא חשיפה הדרגתית לקרניים האולטרה־סגוליות בים המלח.

באגודת הפסוריאזיס הישראלית טוענים בימים אלה כי התנאים במתחם הסולריום הרפואי אינם מאפשרים להם לזכות בטיפול הנדרש. באתר החברה הכלכלית של חבל ים המלח, המפעילה את הסולריום הרפואי, מצוין כי "אנחנו דאגנו שהחשיפה לשמש תהיה בצנעה מלאה, וכי הסולריום מספק מעבר לרוגע מיטת שיזוף ומזרן לכל מתרפא, וכי בין חצרות השיזוף המופרדות בין נשים וגברים עובר שביל שאינו מאפשר חשיפה לחצרות".

באגודת הפסוריאזיס הישראלית טוענים מנגד כי התיאור באתר החברה רחוק שנות אור מהמציאות אותה הם חווים בימים האחרונים. במכתב ששיגרה בתחילת השבוע למנכ"ל החברה הכלכלית בים המלח, גרי עמל, מעלה יו"ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית, יונה קציר, שורה של ליקויים המונעים, כך לטענת אגודת הפסוריאזיס, מהחולים לזכות בטיפול רפואי הולם.

במכתב נטען כי עקב ההזנחה בשטח מתאפשרת כניסה אקראית של גברים, שאינם חולים במחלת הפסוריאזיס, למתחם השיזוף בעירום של הנשים. כמו כן, נטען שם כי המקלחות שבורות והתנאים הסניטריים במקום ירודים.

"ההזנחה הנפשעת במקום", אמרה יו"ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית, "יצרה מצב עגום אשר פוגע בנו החולים שמשלמים כסף רב, כ־60 שקל ליום, כ־1,000 שקל ל־28 יום, עבור השימוש במתקן. חולים מתלוננים בפניי ואומרים כי הם 'מרגישים כמו קופים בגן חיות' בשל היעדר מחיצה ראויה. יתרה מכך,

לא יתכן שדברים אלמנטריים כמו סבון לא יסופקו במקום, וישלחו את החולים לבית המלון בו הם מתאכסנים כדי להביא סבון. אנחנו לא דורשים כניסה חינם, אלא תמורה הולמת לכספים אותם אנו משלמים בהיעדר חלופה אחרת".

מהמועצה האזורית תמר, המחזיקה זה שנים את הסולריום בים המלח, נמסר בתגובה, כי במהלך העשור האחרון פתחו כל 14 בתי המלון שבאזור מתקני סולריום על גגותיהם, מה שהוריד באופן משמעותי את השימוש במתקן המרכזי ויצר הפסדים כלכליים רבים. במטרה למצוא מקורות מימון וקהלי יעד נוספים, כך ציינו השבוע במועצת תמר, הוחלט לאפשר לאורחי המלון הסמוך למתקן הסולריום לעשות שימוש אך ורק בחוף הרחצה של המתקן. באשר לשני בתי מלון נוספים באזור, מדובר בשימוש זמני בחוף הים בלבד בשל שיפוצים שנעשים בחופי הרחצה של בתי המלון.

"יש להדגיש כי לאורחי המלונות אין גישה למתחם השיזוף הודות לגדר שהוצבה במקום. מאז הקמת אתר המרפא ועד היום מוצבת מחיצה אטומה בין מתחם הנשים למתחם הגברים, ומחיצה אטומה בין חוף הים למשתזפים בסולריום. בכל הקשור לרמת התחזוקה, הנהלת המתקן עושה הכל על מנת לשמור על רמת היגיינה וניקיון מירבית", נמסר ממועצת תמר.