זורק - אגודת הפסוריאזיס הישראלית

זורק הוא השם בישראל לתרופה שהיא רטינואיד (נגזרת של ח´ רטינואית – ממשפחת ויטמין A) שפותח במעבדה ונבחר בשל פעילותו הסלקטיבית בעור המאיטה את קצב תחלופתו ומביאה הקלה והפוגה לחולי ספחת.

זהו הרטינואיד המקומי הראשון שפותח בהתוויה זו מתוך ניסיון להשיג תוצאות קרובות לניוטיגסון ללא תופעות הלוואי הסיסטמיות. ההפחדה בדבר מומים מולדים מקורה בעובדות. הרטינואידים כולם ידועים כחומרים טרטוגניים (גורמי מומים מולדים) ולכן גם נדרשת ההפוגה הארוכה מהטיפול לפני הריון בניאוטיגסון (ראה מה שכתבתי בעבר בנושא).

יחד עם זאת ברטינואידים המקומיים האזהרה נובעת מכך שהתרופות לא נבדקו בנשים הרות. מחקרים שנעשו על רטינואידים מקומיים אחרים בהם נעשה שימוש בטעות גם במהלך הריון – הראו כי לא נגרם סיכון מוגבר למומים מולדים עקב טיפול זה. עדיין החברות המייצרות תכשירים אלה מגינות על עצמן עם אזהרה נגד השימוש במהלך הריון.התרופה מוכרת בארה"ב כבר כ- 3-4 שנים ותוצאותיה מרשימות – דומות לתוצאות של סטרואידים אך ללא תופעות הלוואי השליליות שלהם.

התרופה גורמת לעיתים לגירוי מקומי – ובמקרה כזה ניתן לשלב הטיפול בה עם סטרואידים מקומיים – כאשר רוב הנזקים הנגרמים מסטרואידים נמנעים על ידה! מורחים אותה פעם ביום. כרגע היא חדשה בשוק ולכן אינה בסל וגם די יקרה (כ- 185 ש"ח לשפופרת של 15 גר´).

כמו עם הדייבונקס גם כאן כנראה לא בכל החולים התרופה תהיה הפתרון, אבל ניתן להוסיף אותה בבטחה למחסן הנשק נגד ספחת (ואולי גם לשלב בעתיד עם UVB ).מכל מקום, זהו ביטוי נוסף למחקר האינטנסיבי המתנהל כיום לטובת חולי הספחת.

ד"ר גלעד