בשורה לחולי פסוריאזיס: טיפול חדשני מרפא - אגודת הפסוריאזיס הישראלית

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/581/942.html

ערן אחרק חולה בפסוריאזיס כבר 8 שנים ולאחרונה מצבו הידרדר עד כדי כך שלא יכול היה לצאת מהבית. טיפול חדשני בבית החולים איכילוב שיפר את מצבו משמעותית "חזרתי אל החיים מהקבר"

דליה מזורי | 29/5/2014

"יצאתי מהקבר לחיים. כל הגוף שלי היה מכוסה בפצעים. אבל אחרי הטיפול שעברתי ב'איכילוב' – חזרתי לתפקד כאחד האדם". כך מספר ערן אחרק בן 32, חולה בפסוריאזיס מזה 8 שנים. שטיפול חדשני שקיבל בבית החולים שיפר את מצבו עד כדי כך שהוא יכול היום לתפקד: לעבוד ולנהל חיים חברתיים.

המחלה אצל ערן התפרצה בגיל 24 וחצי. למחלה יש צד גנטי ובמשפחתו דודים שחולים במחלה. הוא ניסה שורה של טיפולים בבתי חולים שונים. באחד מהם סולק לביתו אחרי שלושה ימי אשפוז ללא שיפור. בשני היחס היה טוב יותר אבל לא הביא לשינוי במצבו. הוא נטול כדורים. נמרח במשחות שונות. נסע לים המלח ואפילו ניסה טיפול אלטרנטיבי – בהומיאופתיה. – דבר לא עזר.
צילום: דובר איכילוב
"הייתי במצב שאני לא יכול ללכת כך שנשארתי ימים שלמים בבית". בטיפול כימי צילום: דובר איכילוב

חבר הציע לו לבוא לבדיקות בבית החולים "איכילוב". הוא היה אז במצב נואש. 90% מגופו היה מכוסה בפסוריאזיס. "הייתי במצב שאני לא יכול ללכת כך שנשארתי ימים שלמים בבית. לא יכולתי אפילו להוריד את הבגדים. כל הגוף שלי היה מכוסה בקשקשת מגרדת שמציקה ללא הרף כך שגם לא יכולתי לישון. הייתי נרדם ואחרי שעתיים מתעורר ומתגרד. עד כדי כך שהגוף שלי היה מלא פצעים וסימנים אדומים. זלג ממני דם", סיפר.

החבר לחץ וערן הגיע למחלקת העור ב"איכילוב". "הייתי מאושפז שם במשך חודש וחצי. בתחילה נטלתי כדור ולאט לאט המינון ירד. במקביל מרחו לי את הגוף כדי לרכך את העור. אחרי שיצאתי מהמצב האקוטי בו הייתי, התחלתי לקבל טיפול בזריקות של 'היומירה' – תרופה ביולוגית חדשנית. את זה אני עושה מאז ללא צורף באשפוז. אני מזריק לעצמי את התרופה פעם בשבועיים – עובר בדיקות דם תקופתיות ובא לביקורת ל'איכילוב' פעם בשלושה חדשים. עכשיו אני מרגיש מצוין, מתפקד, יכול לנהל חיי חברה וחזרתי לעבוד. ממצב שבו הייתי סגור בבית יצאתי לחיים. לכן אני אומר ש'חזרתי מהקבר לחיים'. אין בפי מלים להודות לצוות ב'איכילוב' שטיפל בי במסירות אין קץ, ושהביא לריפויי".

"יצאתי מהקבר לחיים. כל הגוף שלי היה מכוסה בפצעים. אבל אחרי הטיפול שעברתי ב'איכילוב' – חזרתי לתפקד כאחד האדם". ערן אחרק
מי שטיפלה בו היא ד"ר חגית מץ, סגנית מנהל מחלקת העור ב"איכילוב". היא אומרת שערן היה במצב קשה מאד שפגם ביכולתו לתפקד. גם מצבו הנפשי הדרדר בעיקר בשל העובדה שלא יכול היה לצאת מהבית והתקשה ללכת. "טיפלתי בו בטיפול ראשוני שעזר לו לצאת מהמצב בוא הוא נמצא ובהמשך, בטיפול חדש יחסית – טיפול ביולוגי, שניתן בזריקות תת עוריות. כיום הטיפול נמצא בסל התרופות. זהו טיפול שניתן לאנשים שסובלים מפסוריאזיס קשה, כאשר יש כישלון של מספר טיפולים קודמים וכששטח הגוף שנפגע – נרחב או כשיש מעורבות של אזורים רגישים כמו פנים ידיים ואזור גניטאלי. ערן היה עם תפרחת מאד מפושטת. מרבית שטח הגוף היה מעורב ונראה כמו כוויה מלמעלה עד למטרה. אודם מפושט מאד. הוא צמרר כי היה קשה לו לשמור על חום גופו".

לדבריה פסוריאזיס זו מחלה כרונית אשר מלווה את המטופל לאורך כל חייו. המחלה יכולה להיות בדרגות חומרה שונות וכמובן להשתפר תחת טיפולים שונים. הטיפולים הביולוגיים הביאו לשינוי עצום ביכולת הטיפול במצבים הקשים. מדובר בחלבונים המיוצרים בטכנולוגיה

של הנדסה גנטית ומהחי. הם פועלים ישירות ובאופן ממוקד ומדויק על תהליכים שמשרים את מחלת הפסוריאזיס. "כיום זה כבר לא טיפול נדיר ועוד אנשים קיבלו ומקבלים את הטיפול הזה. לדבריה זהו טיפול כרוני למחלה כרונית. על החולה לקבל אותו פעם בשבועיים שלושה. וההמלצה היא להמשיך את הטיפול למי שאצלו הוכחה יעילותו.

עוד אמרה, כי המחקר למציאת תרופה או הקלה לחולי פסוריאזיס נמשך, וגם עכשיו היא בעיצומו של מחקר ביולוגי בבית החולים הבודק תרופה ביולוגית. כי בין יתר הבעיות שנלוות לטיפולים אלה לעתים החולים מפתחים נוגדנים נגד התרופה ואז רואים שלמרות שהחולה ממשיך לקבל אותה – היא מאבדת את היעילות. ואז צריך לחשוב על אלטרנטיבה אחרת. כך שמפתחים עוד ועוד תרופות ונערכים כל הזמן עוד מחקרים.

בנוסף, ד"ר מץ מנהלת יחד עם פרופ' אלקיים (מנהלת המכון הראומטולוגי) מרפאה משולבת לטיפול בחולים הסובלים מפסוריאזיס עורי ודלקת מפרקים פסוריאטית. המטופלים נבדקים במרפאה באותו ביקור רופא הן מבחינת עור והן מבחינת המפרקים ובנוסף מוצע להם שרות של דיאטנית ופסיכולוגית.

לדבריה כ-30% מחולי הפסוריאזיס סובלים גם מדלקת פרקים פסוריאטית. השילוב של בדיקה בו זמנית והתייעצות של שתי דיסציפלינות בו זמנית מאפשר מתן טיפול מיטבי. "חולי פסוריאזיס קשים סובלים משיעור גבוה יותר של דיכאונות בין היתר מחמת המחלה המשפיעה על מצב רוחם וכן על היכולת להתמודד עם הסביבה. במסגרת המרפאה המטופלים נפגשים עם פסיכולוגית ומקבלים כלים להתמודדות נפשית.

ב 18.6 ייערך במרכז הרפואית תל אביב (איכילוב) כנס לחולי פסוריאזיס של המרפאה המשולבת. הכנס מיועד לחולי פסוריאזיס ויוצגו בו חידושים בטיפול במחלה.